Implant to elastyczny pręcik wielkości zapałki. Progestagen – hormon zawarty w implancie – jest uwalniany do organizmu powoli, ale nieprzerwanie. W rezultacie w podawana dawka jest niższa, niż gdyby dostarczać tę samą substancję za raz na dobę, za pośrednictwem doustnej pigułki. Na działanie implantu nie mają wpływu zaburzenia żołądkowe. Biegunka czy silne wymioty mogłyby uniemożliwić wchłonięcie leku z tabletki doustnej. W przypadku implantu takie ryzyko nie istnieje, bo lek pomija przewód pokarmowy.
Progestagen zapobiega jajeczkowaniu, hamuje cykliczne dojrzewanie endometrium i zagęszcza śluz. W efekcie plemniki mają utrudnioną drogę do komórki jajowej, komórka nie dojrzewa, a endometrium nie „przygotowuje się” do ciąży.
Implant jest umieszczany w znieczuleniu lokalnym pod skórą ramienia. Zabieg wykonuje lekarz, najczęściej w pierwszych dniach cyklu (zależy to jednak m.in. od tego, czy i jaką antykoncepcję kobieta wcześniej stosowała). Nie jest to żadna poważna operacja: aplikator jest rodzajem igły, za pomocą której implant trafia na swoje miejsce. Jest niewidoczny, ale można wyczuć go palcem. Ochrona antykoncepcyjna zaczyna się mniej więcej tydzień później i trwa przez trzy lata.
Indeks Pearla dla implantu to 0,1 -0,1.
Implant należy do bardzo bezpiecznych środków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poleca antykoncepcję jednoskładnikową (a taką jest właśnie implant) najszerszej grupie kobiet, także tym, które są dotknięte różnymi chorobami towarzyszącymi. I co ważne, implanty mogą być stosowane u kobiet karmiących piersią.
Mimo to, mogą jednak pojawić niepożądane efekty uboczne takie jak w przypadku innych środków hormonalnych – problemy z cerą, bóle głowy, nudności, zmniejszone libido czy wzrost wagi, Jednak występują one dużo rzadziej niż np. w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej. Niepożądanym efektem implantu bywają też nieprawidłowe krwawienia, zbyt rzadkie lub zbyt obfite.
Implant został zarejestrowany dla pacjentek powyżej 18 i poniżej 40 roku życia, a więc dla tych, u których statystycznie zakończył się okres dojrzewania, a okres przekwitania jeszcze nie zaczął. Niemniej, lekarz traktuje pacjentkę indywidualnie i może uznać, że implant będzie dla niej dobrym rozwiązaniem, mimo że znajduje się poza widełkami wieku.
Przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej dotyczą przede wszystkim kobiet u których występują zakrzepica, choroby naczyń, zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie, zaburzenia sercowo-naczyniowe (szczególnie u kobiet palących), nowotwory hormonozależne.
Cena implantu łącznie z założeniem to ok tysiąca złotych.