Pierścień to kolejna droga podawania substancji hormonalnych z pominięciem układu pokarmowego. Tym razem – bezpośrednio do nabłonka pochwy.
Pierścień jest elastycznym, dającym się ściskać, sprężystym krążkiem o średnicy ok. 5,4 cm. Umieszcza się go w pochwie na trzy tygodnie, gdzie systematycznie uwalnia do organizmu hormony.
Jego zaletą jest fakt, że nie trzeba o nim pamiętać codziennie. Włożony do pochwy, przez 3 tygodnie hamuje proces jajeczkowania i zagęszcza śluz szyjkowy tak, że plemniki nie mogą się w nim swobodnie przemieszczać. W praktyce działa podobne do pigułki.
Jak go założyć?
Przed aplikacją dokładnie myjemy ręce, ściskamy krążek dopochwowy między kciukiem a palcem wskazującym i umieszczamy go w pochwie podobnie jak np. tampon. Krążek nie musi być wsunięty bardzo głęboko. Jeżeli umieści się go prawidłowo, nie powinien być wyczuwalny. Jeżeli trudno jest samodzielnie włożyć krążek do pochwy, w aptece można kupić specjalny aplikator.
Jeśli krążek dopochwowy wypadnie, można w ciągu trzech godzin zaaplikować go ponownie. Przed założeniem należy go opłukać ciepłą wodą.
Indeks Pearla dla krążków dopochwowych wynosi 0,65
Koszt to ok. 170 złotych za opakowanie zawierające 3 sztuki.
Przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej dotyczą przede wszystkim kobiet u których występują zakrzepica, choroby naczyń, zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie, zaburzenia sercowo-naczyniowe (szczególnie u kobiet palących), nowotwory hormonozależne.