Tabletki antykoncepcyjne były pierwszą naprawdę skuteczną antykoncepcją, której użycie kontrolowały kobiety. Trafiły na rynek w latach 60-tych ubiegłego wieku.
Ich działanie związane jest z hormonami, za pomocą których organizm steruje naturalnym cyklem miesięcznym kobiet. Podając dodatkowe hormony możemy na ten cykl wpłynąć by zapobiec ciąży.
Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwie substancje: estrogeny i gestegeny czyli naturalne hormony lub ich odpowiedniki. Te dwa składniki zawiera ogromna większość współcześnie stosowanych pigułek. Jeżeli ich ilość jest taka sama w każdej tabletce w opakowaniu – mamy do czynienia z preparatem jednofazowym. Preparaty dwu i trój-fazowe mają różną proporcję estrogenów i gestagenów w poszczególnych fazach, co ma być bliższe naturalnemu cyklowi hormonalnemu i zmniejszać całkowitą dawkę na miesiąc.
Tabletki wielofazowe mogą okazać się właściwe zwłaszcza dla kobiet, które mają nieregularne i bolesne miesiączki, albo wyraźnie dotyka je PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Dwuskładnikowe pigułki jednofazowe mogą być przyjmowana w schemacie 21+7, albo 28 dni. W pierwszym przypadku po 21 dniach przyjmowania preparatu następuje 7 dni przerwy. Pojawia się wówczas przypominające miesiączkę tzw. krwawienie z odstawienia. W schemacie 28 dni tabletki przyjmowane są ciągle, co jednak nie oznacza braku comiesięcznego krwawienia: 7 tabletek z opakowania nie zawiera hormonów ani żadnej substancji czynnej. To tak zwane placebo, “puste” pigułki których jedyną rolą jest ułatwienie stosowania. Jeżeli nie robi się przerwy pomiędzy opakowaniami, trudniej jest popełnić błąd i pomylić dni, w których należałoby zacząć przyjmować nowe opakowanie. Celem tego schematu jest więc wyeliminowanie błędów.
Tabletki dwuskładnikowe należy przyjmować każdego dnia o mniej więcej stałej porze.
Indeks Pearla to dla tabletek dwuskładnikowych to 0,1-0,5.
Cena wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie – od nieco ponad 20 do 40.
Przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej dotyczą przede wszystkim kobiet u których występują zakrzepica, choroby naczyń, zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie, zaburzenia sercowo-naczyniowe (szczególnie u kobiet palących), nowotwory hormonozależne.