Tyle, że antykoncepcyjne środki hormonalne mogą być różnie podawane i dawkowane i nie każdy z nich będzie się odpowiadać potrzebom każdej kobiety.
Środki hormonalne mają różne formy: implant wszczepiany pod skórę, codziennie połykana pigułka, zastrzyk, plaster, pierścień dopochwowy, czy zawierająca hormony spirala. Choć spełniają tę samą funkcję to droga podawania antykoncepcji realnie wpływa na efektywność. Można zapomnieć o zażyciu pigułki, można źle policzyć dni przerwy i problem gotowy. Ale o implancie albo wkładce wystarczy pamiętać raz na kilka lat. Z drugiej strony pigułkę łatwiej i taniej odstawić czy zamienić na inną, której skład będzie bardziej odpowiadał potrzebom kobiety.
A jak właściwie jest z tą skutecznością?
Określa się ją we wskaźniku Pearla lub w procentach. Wskaźnik Pearla podaje liczbę ciąż w ciągu roku na 100 kobiet w wieku reprodukcyjnym, czyli odsetek niepowodzeń. Tak więc jeżeli przez rok sto kobiet stosuje daną metodę antykoncepcyjną i jedna z nich mimo to zajdzie w ciążę, to wskaźnik Pearla dla tej metody będzie oznaczony jako “1”. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza. Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85.
Podajemy wskaźnik Pearla w widełkach, czyli od-do. Nie tylko dlatego, że poszczególne badania przynoszą wyniki nieco różniące się od siebie, ale przede wszystkim dlatego, że pomiędzy skutecznością notowaną podczas „idealnego”, bezbłędnego użycia, a skutecznością przeciętną jest spory rozziew. Bezbłędne użycie oznacza, że stosuje się dany środek stale, za każdym razem, ściśle zgodnie z instrukcją, bez żadnych omyłek ani opóźnień. Bo do niepożądanych ciąż dochodzi najczęściej nie dlatego, że prezerwatywy są dziurawe, a pigułki nieskuteczne, tylko dlatego, że łatwo jest popełnić błąd. Nietrudno o czymś zapomnieć, coś źle policzyć, coś zrobić nie tak, za późno lub za wcześnie, coś przepuścić z myślą, że „jakoś to będzie”.
Wskaźnik Pearla dla różnych środków
- pigułki dwuskładnikowe: 0,1-0,5
- pigułki jednoskładnikowe: 0,5-3
- plastry: 0,9-2
- pierścień/krążek dopochwowy: 0,25-1,23
- implant: 0,1-0,1
- wkładka/spirala zawierająca hormony: 0,1-0,2
- wkładka/spirala z miedzią (bez hormonów): 0,6-0,8.
- prezerwatywa: 3-7