Raz założona wkładka działa przez 5, a nawet 8 lat (w zależności od produktu).
Jest zrobiona z elastycznego plastiku, ma kształt litery T i zawiera pojemniczek z hormonem, który jest uwalniany powoli, ale w sposób ciągły. W efekcie dawki hormonu są mniejsze, a efekt antykoncepcyjny – bardzo dobry.
Wyróżnia się dwa rodzaje wkładek hormonalnych:
- większa (52 mg), niemal całkowicie hamuje krwawienia miesięczne;
- mniejsza (13,5 mg) ma działanie łagodniejsze i nie powoduje ustania krwawień (polecana jest dla kobiet, które jeszcze nie rodziły dzieci).
Kilka przypadłości uniemożliwia zastosowanie wkładki. Należą do nich m.in. nieprawidłowa budowa macicy, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, niektóre choroby nowotworowe przebiegające ze zmniejszoną odpornością, istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy, czy alergia na składniki produktu.
Wśród metod długoterminowej antykoncepcji, spirala ma najdłuższą historię. Jednak spirala zawierająca hormony to relatywnie nowy produkt. Jego skuteczność to połączenie działania wkładki i tabletek hormonalnych:
- utrudnia plemnikom dotarcie do bańki jajowodu.
- hamuje owulację.
Spiralę, z hormonami czy bez, założyć może tylko ginekolog (trwa to maksymalnie kilka minut). Można zrobić to za darmo w ramach NFZ (choć za samą spiralę należy zapłacić). Nie wszystkie przychodnie chcą to robić, choć te, które mają kontrakt na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, powinny.
Federacja na Rzecz Kobiet zamieściła listę współpracujących przychodni i instrukcję, co robić w razie problemów.
Indeks Pearla dla wkładki zawierającej hormony wynosi 0,1 – 0,2, co oznacza, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.
Cena wkładki zawierającej hormony przekracza 450 – 500 złotych.
Przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej dotyczą przede wszystkim kobiet u których występują zakrzepica, choroby naczyń, zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie, zaburzenia sercowo-naczyniowe (szczególnie u kobiet palących), nowotwory hormonozależne.